Ερευνητικές Εργασίες Β Λυκείου

πρωτείνες

Με την έρευνα αυτή, επιδιώκεται οι μαθητές:

• Να συνειδητοποιήσουν την πρακτική αξία της γνώσης της βιοχημείας των πρωτεϊνών στην ανάπτυξη νέων φαρμάκων για την θεραπεία σοβαρών ασθενειών στον άνθρωπο.
  • Να εξοικειωθούν με την χρήση νέων τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνίας (ΤΠΕ).
  • Να αναπτύξουν αγάπη για τις Φυσικές Επιστήμες μέσα από την μάθηση που βασίζεται στο παιχνίδι (game-based learning).
  • Να αναπτύξουν κοινωνικές ικανότητες ? ικανότητες διαπροσωπικής επικοινωνίας (διατύπωση επιχειρημάτων, αποδοχή της διαφορετικής άποψης, διαχείριση προβλημάτων και συγκρούσεων στην ομάδα, αλληλοβοήθεια κ.λπ.).

φανατισμόςΦανατισμός, ένα δυστυχώς διαχρονικό φαινόμενο.

Βασικός σκοπός της έρευνας :

1. Η κατανόηση του φαινομένου, τα αίτια ύπαρξής του, οι μορφές εκδήλωσής του και οι συνέπειές του.
  2. Να τονιστούν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των φανατισμένων ατόμων.
  3. Nα παρουσιαστούν τα είδη του φανατισμού, κυρίως του θρησκευτικού φανατισμού με ιστορικά παραδείγματα.
  4. Να τονιστεί η θέση του χριστιανισμού απέναντι στο φαινόμενο.
  5. Η διαφορά μεταξύ θρησκευτικού φανατισμού και ιερού ζήλου και αγωνιστικότητας της πίστης κ.λ.π

πρώτες βοήθειεςΣκοπός της Ερευνητικής Εργασίας είναι οι μαθητές :

1. να αναζητήσουν, να ενημερωθούν και να γνωρίσουν τους τρόπους αντιμετώπισης περιστατικών.
  2. να διακρίνουν τους μύθους από την πραγματικότητα στην αντιμετώπιση των περιστατικών.
  3. να συνειδητοποήσουν ότι η προσοχή και η πρόληψη μπορούν να μειώσουν ή να εξαλείψουν τις πιθανότητες ενός ατυχήματος.
  4. να ευαισθητοποιηθούν και να συνειδητοποιήσουν ότι η προσφορά Α' Βοηθειών είναι και προσφορά ζωής.
  5. να γνωρίζουν σε περιπτώσεις έκτακτων περιστατικών τι πρέπει να εφαρμόσουν και το σημαντικότερο, τι δεν πρέπει να εφαρμόσουν.

πληροφοριάΗ Πληροφορική Τεχνολογία παρέχει δυνατότητες που βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής του σύγχρονου ανθρώπου αλλά παράλληλα προσφέρουν πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη νέων μορφών εγκλημάτων. Η Πληροφορία είναι δύναμη. Είναι το υπάρχον Νομικό Πλαίσιο ικανό να αντιμετωπίσει τα προβλήματα που ανακύπτουν από τη διαχείριση  της Πληροφορίας ή μήπως απαιτείται η ανανέωσή του;

Σκοπός της παρούσας Ερευνητικής Εργασίας είναι οι μαθητές να γνωρίσουν και να προβληματιστούν πάνω στο ανανεωμένο Νομικό Πλαίσιο που αφορά την Κοινωνία της Πληροφορίας.

Ενδεικτικοί στόχοι της Ερευνητικής Εργασίας είναι οι μαθητές :

1. Να διερευνήσουν ζητήματα Διανοητικής Ιδιοκτησίας (π.χ. προστασία Λογισμικού και χρήση ΕΛ/ΛΑΚ, Διακίνηση ψηφιακών αρχείων, ονοματοδοσία στο διαδίκτυο, creativecommons κ.λ.π)
  2. Να ενημερωθούν για τα δικαιώματά τους σε θέματα που αφορούν Προσωπικά Δεδομένα (π.χ Διαχείριση Βάσεων Δεδομένων, Δικαίωμα στη Λήθη, Ιδιωτικότητα)
  3. Να γνωρίσουν το νομοθετικό πλαίσιο του Ηλεκτρονικού Εμπορίου (Προστασία καταναλωτή στο Διαδίκτυο)
  4. Να προβληματιστούν σε θέματα που αφορούν νέες μορφές εγκληματικότητας (π.χ διαδικτυακός τζόγος, συκοφαντική δυσφήμιση, spam, υποκλοπή)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 31 guests και κανένα μέλος