Αποτέλεσμα εικόνας για στέλλα βιολάντη θέατρο χορν

Στις 22-01-2018 η πλειοψηφία των μαθητών της Α’ Λυκείου του σχολείου μας είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την παράσταση «Στέλλα Βιολάντη» στο θέατρο Δημήτρης Χορν. Με αφορμή τη διδασκαλία αποσπάσματος από το συγκεκριμένο λογοτεχνικό έργο στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, τα παιδιά συμφώνησαν να οργανωθεί η εκπαιδευτική επίσκεψη και να παρακολουθήσουν σε θεατρική απόδοση το κείμενο το οποίο διδάχθηκαν. Η παράσταση βασισμένη στο αστικό μυθιστόρημα του Γρηγορίου Ξενόπουλου «Έρως Εσταυρωμένος» και σε σκηνοθεσία του Γιώργου Λύρα παρουσιάζει μια ιστορία που εκτυλίσσεται στη Ζάκυνθο την δεκαετία του 1880. Πιο συγκεκριμένα, ο συγγραφέας Γρηγόριος Ξενόπουλος έγραψε το διήγημά του με τίτλο «Έρως Εσταυρωμένος» το 1901, τη χρονιά που πρωτοδημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Παναθήναια». Σε βιβλίο τυπώθηκε για πρώτη φορά το 1903 με τον πρωτότυπο τίτλο του, ενώ το 1909 ο ίδιος ο συγγραφέας το διασκευάζει σε θεατρικό έργο. Ο σκοπός του έργου είναι να αναδείξει τα στερεότυπα και τις αντιλήψεις που επικρατούσαν στην αστική κοινωνία των αρχών του 20ου αιώνα, όπως και την ανισότητα μεταξύ των δύο φύλων.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 125 guests και κανένα μέλος