aggeloi

Άγγελοι ,νεράιδες , πλάσματα της φαντασίας και του ονείρου, με δυο φτερά στους ώμους , πετούν ανέμελα  και με ευκολία από σελίδα σε σελίδα κάποιου παιδικού βιβλίου.

Μα η ζωή δεν είναι παραμύθι. Εκεί, λοιπόν, κάποιοι άγγελοι έχουν ρόδες αντί για φτερά... Και τι παράξενες ,στ?αλήθεια εκείνες οι νεράιδες! Κρατούν σφιχτά στο χέρι τους ένα αλλιώτικο μαγικό ραβδί, ένα λευκό μπαστούνι.

Σκοπός της ερευνητικής εργασίας είναι :

• Να κατανοήσουν οι μαθητές ότι οποιαδήποτε αναπηρία δεν σημαίνει αναγκαστικά ανικανότητα.rabdi
  • Να αισθανθούν πραγματικά ότι η ομαλή ένταξη και προσαρμογή ενός ατόμου  με κινητικές ή νοητικές δυσχέρειες εξαρτάται από την αποδοχή του ευρύτερου  κοινωνικού περιβάλλοντος και ότι προς την  επίτευξη  του στόχου  αυτού  απαιτείται  αμφίδρομη προσπάθεια και ενθάρρυνση.
  • Να δουν μέσα από παρουσίαση προσώπων , που διέπρεψαν στον τομέα τους , ότι ο καθένας μας,  εαν επιθυμεί ? αγωνιστεί-επιμείνει,  μπορεί να τα καταφέρει υπερβαίνοντας τις φυσικές ή άλλες αδυναμίες.

Ακολουθεί το αποτέλεσμα της ερευνητικής εργασίας :

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 71 guests και κανένα μέλος