ιστολόγιαΤα Ιστολόγια (blogs) έχουν παρουσιάσει τα τελευταία χρόνια μεγάλη ανάπτυξη. Επιτρέπουν την ανάρτηση ανακοινώσεων αλλά και την αναγραφή σχολίων για κάθε ανακοίνωση. Μπορεί να έχουν συγκεκριμένη θεματική αλλά είναι δυνατόν να  λειτουργούν και σαν χώροι «προσωπικής δημοσιογραφίας». Είναι πολύ εύκολο σήμερα κάποιος να δημιουργήσει το δικό του blog χρησιμοποιώντας online εργαλεία που διατίθενται από πολλούς παρόχους υπηρεσιών (π.χ google). Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ) δίνει, εκτός των άλλων, τη δυνατότητα σε εγγεγραμμένους χρήστες (μαθητές και εκπαιδευτικούς) να δημιουργήσουν το δικό τους ιστολόγιο, παρέχοντας ταυτόχρονα την απαιτούμενη ασφάλεια.

Σκοπός της παρούσας Ερευνητικής Εργασίας είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τη χρήση των ιστολογίων και, χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του Π.Σ.Δ, να δημιουργήσουν το ιστολόγιο του σχολείου, ένα είδος δηλαδή, ψηφιακής εφημερίδας του σχολείου.

Ενδεικτικοί στόχοι της Ερευνητικής Εργασίας είναι οι μαθητές :

1. Να διακρίνουν τη διαφορά μεταξύ ιστολογίου και ιστοσελίδας

2. Να γνωρίσουν τον κώδικα δεοντολογικής συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο (Netiquette)

3. Να γνωρίσουν και χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες του Π.Σ.Δ

4. Να δημιουργήσουν το ιστολόγιο του σχολείου, επιλέγοντας τη μορφή αλλά και τη θεματολογία του

Δείτε παρακάτω το ιστολόγιο ή επισκεφθείτε το ιστολόγιο σε νέο παράθυρο πατώντας εδώ

Επισκεφθείτε το μενού Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και Ιστολόγιο για να να παρακολουθήσετε σύντομη ενημέρωση σε μορφή παρουσίασης (εργασία μαθητών).

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 39 guests και κανένα μέλος